Home

Ekipi dhe bashkėpuntorėt

Videoclip i Projektit Durrės

Njė prezantim i shkurtėr i qytetit

Aktivitetet dhe tė rejat mė tė fundit

Historia e qytetit dhe monumentet e tij

Dy projekte pėr Durrėsin

Studime dhe kėrkime nė Amfiteatėr

Bibliografia

Links

  Universitą di Parma

Hyrje

Universiteti i Parmės qė nga viti 2002 udhėheq nė Shqipėri, nė njė ndėr qytetet mė tė vjetėr tė botės antike, nė qytetin e Durrėsit, njė projekt bashkėpunimi me mbėshtetje teknike e shkencore nė shpėtimin e pasurisė marramėndėse tė trashėgimisė arkeologjike tė kėtij qyteti. Durrėsi ėshtė themeluar nga grekėt nė vitin 627 para K; ka qenė kryeqytet provincial i perandorisė romake dhe bizantine, ka kaluar mė pas nėn ndikimin venecian dhe anzhuin dhe sė fundmi nėn ndikimin turk. Historia dhe kultura e qytetit ėshtė e lidhur ngushtė me historinė dhe kulturėn e Italisė. Bashkėpunimi mes palės shqiptare dhe asaj italiane nė Durrės ėshtė ndėrtuar  nė kuadėr tė ekspeditave arkeologjike italiane jashtė Italisė dhe ėshtė mbėshtetur nga Ministria e Punėve tė Jashtme Italiane dhe programi UNOPS e PASARP i Kombeve tė Bashkuara nė kuadrin e zhvillimit tė burimeve njerėzore nė Shqipėri. Me kėrkesėn e autoriteteve shqiptare aktivitetet e Universitetit tė Parmės janė drejtuar nė mėnyrė tė veēantė nė realizimin e ndėrhyrjeve nė sektorin e tutelės, tė restaurimit dhe tė promocionit kulturor, i cili do tė ndihmojė mė tej nė formimin dhe rifreskimin e njohurive tė punonjėsve dhe teknikėve shqiptarė. Gjatė v. 2003-2004 pėrveē arritjeve tė tjera, u arrit tė realizohej njė sistem programacioni dhe menaxhimi pėr zhvillimin urban dhe nėpėrmjet platformės G.I.S. u realizua harta e shpėtimit tė zonave arkeologjike tė qytetit. Nė vitin 2004 Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve e Republikės sė Shqipėrisė kėrkoi mbėshtetjen e Universitetit tė Parmės pėr rifunksionimin e amfiteatrit madhėshtor romak i ndėrtuar nė shek. II pas K. Amfiteatri ėshtė zbuluar nė vitin 1966 nga arkeologėt shqiptarė, por fatkeqėsisht ėshtė pjesėrisht i gėrmuar. Ministria e Punėve tė Jashtme Italiane e mirėpriti kėtė kėrkesė si njė projekt pilot duke e bashkėfinancuar nė vitin 2004, 2005, 2006, 2007 dhe 2008 me misionin arkeologjik italian nė Durrės (projekti Pilot UNIPR-MAE D.G.P.C.C. uff.V "Projektimi dhe realizimi i Parkut Arkeologjik Urban nė Durrės"). Porti kryesor i Shqipėrisė dhe qyteti i dytė i vendit pėr nga numri i banorėve, do tė jetė nė tė ardhmen njė shtysė e fortė pėr ndėrtimin e koridorit 8, aksi qė do tė lidh Durrėsin me Stambollin nėpėrmjet Ballkanit, siē ka qenė dymijėvjet mė parė nė antikitet Via Egnatia. Nė kėtė tė ardhme tė afėrt monumenti madhėshtor, me njė kapacitet rreth 20.000 spektatorė, mund tė rikthehet nė kohė pėr tė mirėpritur spektakle dhe ngjarje kulturore pėr njė prespektivė sociale zhvillimi tė ekulibruar dhe paqėsore. Universiteti i Parmės ka vėnė nė dispozicion tė kėtij projekti kopetencat shkencore e teknike tė docentėve tė saj, kėrkuesve shkencorė dhe tė studentėve tė fakultetit tė Letėrsisė dhe Filozofisė (pėr sondazhet arkeologjike), tė Arkitekturės (pėr relievėt dhe pėr restaurimin e monumenteve) dhe rrjetin ndėruniversitar tė Arkeometrisė (fakulteti i Shkencave tė Parmės, fakulteti i Inxhinjerisė sė Modenės dhe Reggio Emilia-s, fakulteti i Shkencave tė Romės, La Sapienza). Ekipi i specialistėve drejtohet nga Prof. Sara Santoro koordinatore e projektit; nga Prof. Giandebiaggi e Blasi pėr relievin arkitektonik dhe planifikimin e restaurimit; Toro pėr sondazhet pėrcaktuese tė gjeofizikės; Casoli dhe Leonelli pėr sondazhet arkeometrike tė restaurimit tė pikturave dhe mozaikėve. Gjatė punės nė vitin 2004 dhe 2005 janė realizuar relieve nė linja tė pėrgjithėshme pėr restaurimin dhe gėrmimet arkeologjike, tė cilat kanė patur pėr qėllim konstatimin e planimetrisė dhe njohjen e fazave tė braktisjes dhe shkatėrrimit tė amfiteatrit. Nė vitin 2006 monumenti ėshtė bėrė objekt edhe i njė programi tjetėr, qėllimi i tė cilit ishte nxitja e proēesit tė internacionalizmit tė sistemit ndėruniversitar italian tė MIUR “Relievi i amfiteatrit tė Durrėsit: njohja e njė monumenti pėr vlerėsimin e trashėgimisė kulturore botėrore". Ky program drejtohet nga Universiteti i Parmės; fakulteti i Arkitekturės, fakulteti Politeknik i Tiranės, Instituti i Monumenteve tė Kulturės dhe Instituti i Arkeologjisė, Tiranė, Bashkia e Durrėsit, kordinator i programit Prof. Paolo Giandebiaggi. Nė tė gjitha fazat e kėtij projekti marrin pjesė studentė dhe kėrkues shkencorė italianė dhe shqiptarė. Ky projekt pėrbėn njė mundėsi tė jashtėzakonshme nė formimin e njė niveli tė lartė nė sektorėt e ndryshėm tė arkeologjisė, tė restaurimit tė monumenteve dhe tė bashkėpunimit kulturor ndėrkombėtar.

Drejtoresha e Misionit Arkeologjik Italian nė Durrės dhe pėrgjegjėse e "Projektit Durrės"

Prof. Sara Santoro

  siper

Departamenti i Historisė

Via D'Azeglio, 85 - 43100 Parma Tel. 0521.902263-Fax 0521.902259


Amfiteatri romak

 FIG. 1:Amfiteatri romak
 

Statuja romake e Tellusit

 FIG. 2: Statuja romake e Tellusit
 

Harta e shpėtimit tė zonave arkeologjike

FIG. 3: Harta e shpėtimit tė zonave arkeologjike
 

 

Pėrgjegjėse shkencore:

Prof. Sara Santoro

sara.santoro@unipr.it

webmaster:

Dr. Stefano Baccolini

stbacco@tin.it

Pėrktheu nga italishtja:

Edlira Andoni

edaandoni@yahoo.it